Klass: Putukad (Insecta)
Alamklass: Välislõugsed (Ectognatha)
Selts: Liblikalised (Lepidoptera)



Sugukond: Klaastiiblased (Sesiidae)


Klaastiiblasi on praeguseks leitud juba üle 1 000 liigi. Eestist on teada 13 liiki, kuid tõenäoliselt on neid siin pisut rohkem. Se sugukond on levinud kõigil mandritel. Klaastiivad on nii oma välimuselt kui eluviisidelt äärmiselt huvitavad. Valmikutel esineb mimikri - nad meenutavad väliselt tugevasti kiletiivalisi, esmajoones herilasi. Klaastiibade tiivad on suures osas läbipaistvad, st soomusteta, keha on tume, mõne kollase või punase vöödiga. Troopilistel klaastiibadel on mitmed kehapiirkonnad sageli tugeva metalliläikega.

Väga omapärase eluviisiga on klaastiiblaste röövikud - nad kaevandavad elusate taimede okstes, tüvedes (vartes) või juurtes. Nukk paikneb tavaliselt samuti toidutaime koore all ning on kaetud vaid õhukese kooreliistakuga. Enne koorumist hakkab nukk end tüvest välja pressima ning surub selle koorelaastu katki. Taimejuurtes elavad vastsed nukkuvad mullas, enne nukkumist valmistavad nad maapinnani ulatuva siidniidist tunneli, mille kaudu koorunud valmik hiljem välja pääseb (nukk asub samuti selles tunnelis). Ka mõne puutüves elava liigi (näiteks suur-haavaklaastiib Sesia apiformis) nukkuvad mullas, nad valmistavad eelnevalt endale kookoni.

Emased klaastiivad munevad pärast paaritumist otse toidutaimele, vastsel tuleb vaid taime sisse tungida. Sageli elab ühes taimes terve hulk vastseid.