Klass: Vähid (Crustacea)
Alamklass: Lõpusjalgsed (Branchipoda)
Selts: Lehtjalalised (Phyllopoda)


Vesikirbuliste püüdmisest, vaatlemisest ja akvaariumis hoidmisest


Vesikirbuliste püüdmiseks veest peab kasutama tihedamast riidest või kasvõi vanast siidisukast valmistatud kotti - kahva. Kahvaga tuleb tõmmata läbi vee ning nii püütud loomad loputada veega täidetud purki, pöörates kahva pahupidi. Siis saab juba palja silmaga purgis vaadelda hüplevaid ruugeid vesikirbulisi ning suurematel võib eristada ka üksikuid kehaosi.

Et vesikirbulised on nii väikesed, peab nendega üksikasjalikumaks tutvumiseks kasutama luupi, veelgi parem on aga binokulaar või mikroskoop. Selleks tuleb vesikirp paigutada alusklaasi ka katteklaasi vahele väikesesse veetilka ning asetada samasse veel niidijupp, mis ei lase looma täiesti ära muljuda. Nii saab hästi vaadelda vähi liigutusi. Vesikirbulisi pole raske hoida ka akvaariumis. Nad on seal oluliseks ja väärtuslikuks toiduks akvaariumikaladele, vesiämblikele, kiilivastsetele jt. Eriti lihtne on pidada tavalist vesikirpu (Daphnia), kes pole vee puhtuse suhtes väga nõudlik ja paljuneb hästi just orgaanilise kõdu poolest rikkas akvaariumis. Siiski peab nagu igasse akvaariumissegi istutama siia lisaks mõne veetaime.

Vesikirpude toitmiseks akvaariumis võib kasutada ainurakseid. Ainuraksete kultuuris leiduvate bakterite arenemise ja paljunemise soodustamiseks võiks aegajalt akvaariumisse või eraldi kultuuriga nõusse lisada veidi lihaleent. Bakterid on vajalikud nii vesikirpude kui ka ainuraksete endi toiduks. Vesikirpudele võib toiduks peenestada ka veetaimi, valmistada kuivatatud vesikatku, lemlede või vetikate puudritaoline pulber.